STRONA W PRZEBUDOWIE, ZAPRASZAMY JUŻ WKRÓTCE...
Ginekolog - podstawowe świadczenia
Praktyczny kurs USG dla przyszłych rodziców
Mechanizm porodowy
Podział metod antykoncepcji i ogólne kryteria wyboru metody
Wykład dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych
Siła aloesu
Zobacz pełną ofertę świadczeń
Strona główna » Edukacja » Cytologia ginekologiczna dla laików

Cytologia ginekologiczna dla laików

Data publikacji: 01-04-2009

Podstawowe informacje dotyczące metody. Najważniejsze pojęcia pojawiające się w wyniku cytologicznym. Aktualnie używane systemy oceny rozmazu cytologicznego.

Nikomu, bowiem nie jest łatwo tak szybko się przyzwyczaić do zmian. (Dość szczegółowo podeszłam do zagadnienia opisu w systemie Bethesda z uwagi na fakt, że coraz więcej pracowni wydaje opisy w tym systemie a wyniki badan wykonywanych w ramach programu profilaktycznego NFZ zgodnie z zaleceniem PTG wydawane są wyłącznie w tym systemie).

Siła tradycji jest jednak ogromna i znacznie łatwiejsze jest porozumienie miedzy kobietą a lekarzem, jeśli mówimy o grupie pierwszej, drugiej, trzeciej po prostu dlatego, że panie tymi właśnie kategoriami myślą. Nie pamiętają bowiem szczegółów, pamiętają,że 10 lat temu miały np. cytologiczną „dwójkę”.

Chciałabym teraz w prosty sposób wytłumaczyć, jakie najważniejsze pojęcia pojawiają się w wyniku badania cytologicznego. Otóż ocena cytologiczna dzieli się na 2 podstawowe części. Ocenę cytohormonalną i ocenę cytoonkologiczną. Z punktu widzenia profilaktyki onkologicznej ocena cytohormonalną jest prawie nieistotna. Związane są z nią pojęcia takie jak:

  • estrogenna …
  • lutealna ….
  • androgenna reakcja nabłonka
  • atrofia

Są to określenia związane ze zmianami wyglądu komórek w zależności od fazy cyklu. W pierwszej połowie cyklu występuje reakcja estrogenna, w drugiej- lutealna. Na tej podstawie możemy więc powiedzieć czy stan hormonalny jest odpowiedni do dnia cyklu ( dlatego ważne jest podanie dokładnej daty ostatniej miesiączki).Tą cechę rozmazu cytologicznego wykorzystać można do (obecnie rzadko wykonywanego) cytohormonalnego badania cyklu.

 

Idź do strony:     1 2 3 4 5   6   7 8 9 10
Powrót Na górę