STRONA W PRZEBUDOWIE, ZAPRASZAMY JUŻ WKRÓTCE...
Ginekolog - podstawowe świadczenia
Praktyczny kurs USG dla przyszłych rodziców
Mechanizm porodowy
Podział metod antykoncepcji i ogólne kryteria wyboru metody
Wykład dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych
Siła aloesu
Zobacz pełną ofertę świadczeń
Strona główna » Edukacja » Cytologia ginekologiczna dla laików

Cytologia ginekologiczna dla laików

Data publikacji: 01-04-2009

Podstawowe informacje dotyczące metody. Najważniejsze pojęcia pojawiające się w wyniku cytologicznym. Aktualnie używane systemy oceny rozmazu cytologicznego.

Z reakcją androgenną mamy do czynienia najczęściej w okresie przekwitania lub w początkowym okresie po ustaniu miesiączkowania. W dalszym etapie im bliżej wieku starczego tym większemu zanikowi ulega wskutek barku hormonów płciowych nabłonek pochwy. Określeniu tej sytuacji służy pojecie- atrofia.

Ocena cytoonkologiczną budzi o wiele więcej emocji również w zakresie terminologii.

Na wyróżnienie zasługują takie określenia jak:

  • komórki metaplastyczne (dojrzałe i niedojrzałe), metaplazja dojrzała, niedojrzała
  • komórki z dyskariozą,dyskarioza
  • koilocyty, koilocytoza
  • komórki dysplastyczne, dysplazja małego, średniego, dużego stopnia
  • CIN I, CIN II, CIN III
  • atypia- określenie rzadko stosowane w rozmazach cytologicznych opisywanych wg systemu Papanicolau

(Uwaga. Sadzę, że będzie bardziej przejrzyście, jeśli terminy charakterystyczne wyłącznie dla oceny preparatu wg systemu Bethesda zostaną wyjaśnione podczas omawiania tego systemu klasyfikacji.)

Metaplazja- określenie to budzi wiele emocji z uwagi na podobieństwo brzmienia do terminu dysplazja przy równoczesnych trudnościach ze znalezieniem znaczenia tego wyrazu w powszechnie dostępnych źródłach. Komórki metaplastyczne to w największym uproszczeniu młode komórki organizmu służące do regeneracji mikrouszkodzeń np. powstających w trakcie stanu zapalnego. Komórki te są „młode” bardzo mało zróżnicowane= metaplazja niedojrzała lub jeszcze nie ukończyły procesu różnicowania = metaplazja dojrzała. W procesie dojrzewania powstają z nich komórki różnych rodzajów nabłonka i zajmują swoje miejsce na szyjce macicy. Dlaczego cytolog zaznacza ich obecność- ponieważ są jak dzieci i młodzież- niekorzystne czynniki środowiskowe mogą zaburzyć ich różnicowanie i spowodować powstanie ogniska komórek nieprawidłowych.

Dyskarioza oznacza zaburzenie wyglądu jądra komórkowego i jego proporcji w stosunku do wielkości komórki. Najczęściej wynika z obecności stanu zapalnego i znika wraz z wyleczeniem. Nie należy wpadać w panikę tylko zastosować leczenie.

Koilocytoza- to termin związany z zakażeniem wirusowym, wirusem brodawczaka ludzkiego. Komórki zainfekowane mają charakterystyczny wygląd, co pozwala cytologowi sugerować obecność tego typu zakażenia. Sytuacja wymaga konsultacji i leczenia.

Dysplazja- zmiany w strukturze komórek mające różne nasilenie w zależności od tzw. stopnia dysplazji ( I-mały, II- średni, III- duży).Im wyższy stopień dysplazji tym większe prawdopodobieństwo jej przejścia w raka. W przypadku dysplazji dużego stopnia wygląd komórek jest praktycznie taki jak komórek nowotworowych. Dysplazja w zależności od stopnia i ilości zmienionych komórek wymaga dalszej diagnostyki ( pobranie wycinków) i leczenia zachowawczego ( lekami) lub chirurgicznego (np. usuniecie części szyjki wraz z ogniskiem dysplazji).

CIN- cervical intraepithelial neoplasia - pojęcie ściśle związane z obecnością dysplazji. W dużym uproszczeniu CIN I odpowiada dysplazji małego stopnia, CIN II średniego, CIN III obejmuje dysplazję dużego stopnia i wczesne stadia raka płaskonabłonkowego.

Idź do strony:     1 2 3 4 5 6   7   8 9 10
Powrót Na górę